KAREL IV. CÍSAŘ A SYNOVÉ/ Recenze

20. ledna 2016 v 17:04 | Kessi |  Recenze
Počet stran: 344
Vazba: vázaná
Žánr: beletrie pro dospělé
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2015
Cena: 269 kč
K zakoupení: ZDE

Anotace:
Osud i dílo největšího z Čechů se naplňuje, bude schopen předat umění vládnout, moudrost a sílu svým následovníkům?

Třetí část Tajného deníku císaře Karla IV., přináší události z posledních deseti let jeho života, tedy léta 1368-1378.


Po slavné korunovaci císařovny Elišky se císař naplno věnuje získání římského trůnu a dalších držav pro nejstaršího syna Václava.

Karel IV. byl bezpochyby diplomatickým, i politickým prorokem, dokázal vidět mnoho let dopředu, tím víc udivuje, jak zcela nekriticky hodnotil Václavovy schopnosti. Velmi toužil, aby právě on, následník, šel v jeho šlépějích. Svou velikost a předurčení k velkým činům však mu nedokázal předat v plné míře. Asi protože mu cestu umetal příliš.

Alžběta, která nevidí celou Karlovu politiku v širších souvislostech, naléhá, aby opustil svou celoživotní koncepci vládnutí a jednal proti ní. Nemůže přece stále prosazovat pouze nejstaršího, má přece i dva další syny. Stárnoucí a nemocný císař jen stěží odolává. Do děje také vstupuje lékař a kronikář, Jan Kryštof Cetenský, řečený Lombard. A hříchy minulosti se rovněž začínají hlásit v podobě ohrožení Karlova nevlastního syna Guillauma. Karla začíná zrazovat do té doby pevné zdraví, což však neznamená, že v pravý okamžik nedokáže osobně zasáhnout.

Kniha Karel IV. Císař a synové zakončuje trilogii Tajného deníku Karla IV. Dramatické osudy dvou Karlových synů, Václava a Zikmunda, vyjdou v příštím, karolinském roce.

Názor na obálku:
Další z řady historických obálek je i tato a jako předchozí splňuje hlavní věc- být tématická. Kdo by nepoznal podle obálky co má očekávat? Já hned. Královská modř ve spojení se zlatým písmem Vás upoutá a tím splní účel. Na živo je obálka krásnější a hlavně velice příjemná na dotek.

O knize a můj názor na ni:
Anotace je naprosto výstižná, tudíž se Vám může zdát že vlastně jen opakuji co již bylo napsáno. I přesto je to tak. Kniha se týká posledních deseti let Karlova života a zabývá se hlavně jeho vztahem se synem a Karla jako rodiče. V této knize se dozvíte jaký byl jeho syn Václav a jak špatný nápad byl dát mu vše co chtěl.

Václav dostane trůn, tak jak to Karel IV. chtěl i přes nelibost jeho manželky Alžběty, která by raději chtěla vládnout sama.

Kniha není jen nudná historie, určitě najdete i vtipné či napínavé chvilky a oblíbíte si některou z postav. Nebo se Vám naopak nebude líbit. Například já nemám ráda Václava.

Kniha se velice dobře čte a to i díky tomu jakým způsobem je napsaná. Netrvalo mi její přečtení sice den nebo dva, ale to je pochopitelné i zloušťky knihy. I přesto mě kniha docela bavila a alespoň vím mnoho dalších věcí co se týkají našeho panovníka.

Mamka knihu četla též a ta ji tedy přečetla rychleji než já, jelikož ji toto téma zajímá opravdu hodně a historické knihy ji moc baví. Ta je z knihy nadšená jako i z jejich předchozích dílů a všem Vám ji doporučuje!

Pokud by jste si přečetli všechny tři díly Zápisníků tak nezoufejte že je konec, protože se chystají další knihy týkající se Karlových synů přímo, o kterých se nalezly taktéž zápisky. Máte se na co těšit!

Hodnocení:
Kniha se mi líbila rovnou v několika ohledech. Jednak je naučná a navíc se i dobře čte. Já i moje mamka Vám ji doporučujeme. Já knize dávám 7/10 bodů a mamka 10/10. Přeji krásné čtení!

Za recenzní výtisk této knihy děkuji nakladatelství Fortuna Libri!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama