Oprawme se/ Recenze

20. listopadu 2017 v 17:22 | Kessi |  Recenze
Výsledek obrázku pro oprawme seRok vydání: 2017
Vazba: Vázaná
Počet stran: 379
Cena: 299 kč
K zakoupení: ZDE
Anotace:
Kniha je napsána podle scénáře dokumentu točeného s předními odborníky z ozdravných institutů a univerzit na americkém kontinentu.


Je v ní srozumitelně vysvětleno, jak funguje výživa a co v těle dokážou vlastní ozdravné procesy. Biochemické vzorce jsou tu přetlumočeny do lidového podání. Sporné věci a mýty ve stravě se řeší návštěvou pravěku, kde se vždy nachází ta správná odpověď.


V knize se odhalí se spousta mýtů "zdravé stravy", například:


Proč jsou nezdravé himalájské soli, klíčky, vláknina, svačinky jablko s mrkví či mladá vojtěška alfa-alfa. Proč se zběsilým běháním většinou nehubne, proč moc nefungují ořechové tyčinky pro sportovce…


Dozvíme se také, jak vytěžit maximum živin z ořechů, jak získat léčivou vodu ze studánky i doma v kuchyni, anebo proč nemáme chuť na maso z dravců či na vařený meloun.
Kromě banálních rad, jak zhubnout s plným žaludkem, jak nemít zubní kazy a jak si prodloužit život, se dozvíme nejen, jak se dá snadno vyléčit astma, alergie či atopický ekzém, ale také těžší kalibr: epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost a dokonce i rakovina.


Kniha není určena jen nemocným lidem, ale jsou zde i kapitoly pro upevnění zdraví, vitality a výkonů - od miminek přes vrcholové sportovce až po seniory.


Pro snadné pochopení zdravé výživy je zde několik vzorových týdenních jídelníčků pro všechny cílové skupiny. První jídelníček má podtitul "Dejte mi pokoj s nějakou dietou!" a poslední je "Jídelníček na hubnutí s plným břichem".

Co se v knize nedozvíme je, proč se nejmenuje stejně jako pracovní název scénáře, podle kterého byla napsaná: "Zastřelil jsem svého výživového poradce, milé dámy". Jeho český pracovní název je mírumilovnější, půjčili jsme si jej od Karla Čapka: "Jak si pejsek s kočičkou dělali dort".

Dalo by se říci, že kniha je návod, jak se skutečně můžeme "opravit" a dožít sta let v plné síle, zdraví a vitalitě. A to vše na bázi pravdy a produktů zakoupených "zdarma" v supermarketu Příroda…


Názor na obálku:
Obálka je jednoduchá a složitá zároveň, nicméně působí vyváženě a nejvíce mě na ní zaujalo skryté RAW slovo v názvu.

O knize:
Pokud jste si přečetli anotaci, víte o knize opravdu mnoho, protože je poměrně hodně obsáhlá. Proto nebudu opakovat věci, které jste se již dočetli a shrnu Vám knihu z mého pohledu.

Předem upzorňuji, že většinu rad jsem nevyzkoušela, tudíž nevím jak moc fungují. Kniha je podle dokumentu a informace by měly být věděcky podložené nějakým výzkumem, nicméně co je na tom pravdy se nedozvíme, dokud to nevyzkoušíme.

Jako první věc mě zarazilo rozložení knihy, když jsem jí poprvé listovala. Kniha je přeplnená textem, občas nějaký obrázek, ale působí na mě přeplněně, a proto se mi moc nechtěla číst. Od knihy o zdravé stravě bych čekala spíše, že bude s hodně obrázky a s menším množstvím textu. Přeci jen většinu zajímá to, jak docílit efektu- ne jak to vše funguje, a proč se to tak děje. Nicméně určitě si kniha najde i své nadšené vědátory co baží po znalostech. Pro mě je velké mínus to, jak kniha na první dojem působí a jak je zahlcená a nepřehledná. Na druhou stranu má i mnoho výhod!

Na úplném začátku knihy nalezneme část, kde autor popisuje, proč se knihu rozhodl napsat. Jelikož já osobně se více zajímám o samotný obsah, kvůli kterému si samozřejmě knihu pořizujeme, tuto část jsem pročetla tak letem světem, abych se dostala k tomu, co mě zajímá víc.

Občas mi kniha přišla trochu jako učebnice na škole přírodopisu, což mě trochu nudí. To ale neznamená, že jsou ty informace zbytečné. Já jsem jen takový flegmatik co se týče učení a zajímá mě spíše jednoduchý postup co dělat, jak to dělat, a proč se to děje a jak to funguje je mi už většinou jedno. Sto lidí, sto chutí- mám kamarádku, která byla z knihy nadšená, jelikož se tímto tématem ráda zabývá a zkoumá ho, takže pokud Vás to také baví, hrdě jděte do jejího koupě!

Jak je v knize napsáno: nejdůležitější částí na začátek pro hubnutí je detox. Pokud je tělo plné chemie, je zbytečné začít jíst zdravě, dokud danou chemii z těla neodstraníme, s tímto plně souhlasím. Samozřejmě je v knize několik návodů jak na to, a jak pokračovat dál.

Dozvíme se jak velké množství potravin a nápojů pro nás běžných, je vlastně nezdravých a budou nám řečeny i důvody. Upřímně, o mnoho z těch věcí jsem věděla už dlouho, ale jsem líná s tím něco dělat. Můj přístup je ovlivněn hlavně tím, že jako student nemám čas ani peníze a po škole jsem líná zabývat se tím co můžu a nemůžu jíst. A co se týče mléka- věcí z něj se hold nevzdám, jelikož jsem závislák na mnoha věcech a dieta bez sladkostí není pro mě. :D

Dozvíme se také informace o pitném režimu- proč je tak důležitý, jak správně pít a jakou vodu pít. Tomuto je věnováno docela dost stran, a tak se nestane, že tomu po přečtení nebudete stále rozumnět.

Dozvíme se co je jak výživné, co je nestravitelné a proč, čemu se máme vyhýbat a co naopak vyhledávat. V knize je tolik témat, že bych tu byla ještě zítra, kdybych Vám to chtěla vše vypsat. Bylo v ní snad vše, co mě zajímalo a další otázky mě už nenapadly. Veliká část se věnovala i sportu, což je pro mě nemilé téma- jako pro někoho kdo sporty z duše nenávidí, ale vím, že na tom něco je a měla bych něco dělat. (A ne mít již druhým rokem uvolnění z tv na škole :D )

Tato kniha je něco jako příručka pro vyvolání Vašeho svědomí, aby Vás hryzalo za to, co vše děláte špatně :D

Další kapitoly se věnují tématům jako zvuky, spánek, sůl, opalování, kosmetika a mnoho dalších. Abych nezapomněla, důležitou součástí knihy je veliká část věnována chorobám a nemocím. V této části se dozvíte, jak Vám zdravá strava může pomoci od mnoha nemocí a můžete se tak dožít vysokého věku.

Musím říct, že mě mnoho informací v knize překvapilo a bylo to opravdu zajímavé a poučné počtení i když poměrně namáhavé vzhledem k množství textu. Co hodlám z knihy vyzkoušet jsou jídelníčky, které si popř. poupravím, protože některé jsou pro mě opravdu nemyslitelné, ale proč to nezkusit!

Pokud se chystáte věnovat zdravé stravě naplno, připravte si své peněženky! A to nemyslím, jen kvůli pořízení této nezbytné pomůcky v podobě knihy, ale kvůli tomu, že zdravá strava, není levná strava! Tak hodně zdaru na Vaší cestě ozdravou a já si jdu dát čokoládu! :D ^^

Hodnocení:
Doporučuji Všem, koho toto téma zajímá, nebo chce změnit svůj životní styl. Já knihu určitě více využiji po několika letech, až si budu sama vydělávat a budu moci ovlivnit co jím a co ne. Kniha se mi přesto líbila a doufám, že bude i Vám!
Knize dávám 7/10 bodů, protože tu hromadu textu prostě nemohu odpustit :D

Za recenzní výtisk knihy, děkuji skvělému knihkupectví MegaKnihy! Pokud hledáte super a levné knihy, nenajdete je jinde!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 20. listopadu 2017 v 21:17 | Reagovat

Tyhle knížky mě moc neberou, ale zajímavá recenze :-)

2 Tánička Tánička | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 20:44 | Reagovat

Zajímavý...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama